Smutek ve tváři

Smutek nás dělá vznešenějšími, elegantnějšími, dospělejšími #

2vr8tip1ui5pg.jpg

Adam Roberts, Aeon Magazine:

Ale proč by u všech všudy měla být melancholie v jakémkoliv smyslu elegantní, ne-li dokonce atraktivní? Vždyť na první pohled to je přesně to, co by evoluce měla za použití sexuální deselekce smést jako první z povrchu zemského. Která žena by se chtěla družit s ubohým partnerem, když může mít šťastného, věčně se usmívajícího jedince?



Štěstí může být hezké, ale některé druhy smutku dosahují krásy, o které se štěstí ani nesnilo.

Není to jen smutek samotný, co je ve tváři zapsaný, nýbrž i odhodlání a úsilí, které člověk musí vynaložit k vypořádání se s ním, a vůle, kterou v sobě musí najít a použít, aby vytrval a nevzdal to. Člověk, který ho překoná, vychází z něj posilněn a obohacen o další moudrost. Do tváře vtisknutý smutek působí oduševněle. Za smutkem se skrývá něco hodně osobního, intimního, až tajemného. To vše přitahuje.

Samozřejmě že je v pořádku být občas šťastný. Avšak je zvláštní pravdou, že si nepřejeme být šťastni pořád. Občas jsme smutní, protože k tomu máme nějaký důvod, a občas jsme smutní, protože—vědomě či nevědomě—prostě chceme být smutní. Možná že v jistém smyslu jsme vedeni k tomu, upřednostňovat emoční různorodost před monotónností, i kdyby se mělo jednat o monotónní štěstí.

Monotónnost vždycky nudí! Navíc:

 
1
Kudos
 
1
Kudos

Now read this

Proč utíká čas stále rychleji?

Podařená animace od Maximiliana Kienera o tom, jak vnímáme plynutí času: # It’s because we perceive time relative to the ‘absolute’ time we can compare it to. The more time you’ve lived, the shorter each year feels. When you are 4 weeks... Continue →